Kromajen Kontakt Lensleri

You need to upgrade your Flash Player

Renk körlüğünün nedenleri, renk körlüğü neden oluşmaktadır

Renk körlüğünün en önemli etkeni genetik bir hastalık olması ve bozuk genin taşıyıcı anneden erkek çocuğuna geçmesinden mütevellit bir göz hastalığıdır.Renk körlüğünün temel sebebi bozuk genin, hatalı kromozomun taşınmasından kaynaklanmaktadır.Renk körlüğü erkek ile kadın arasındaki kromozom farkı sebebi ile kadının hatalı geni taşıyıcı olarak bulundurmasından kaynaklanmaktadır.Eğer ailede bulunan erkek çocuk renk körü ise, aynı ailede bulunan kız kardeşide büyük bir ihtimal ile taşıyıcı olacaktır.Bu sebeple kız kardeşin doğacak erkek çocuğu %50 ihtimalle renk körü hastası olacaktır.

Renk körlüğü genetik faktörlerin dışında da oluşabilmektedir.Bebeklikte kızıl ötesi ışınlara maruz kalınması, radyasyon veya geçirilen kazalar sebebi ile renk körü olma ihtimalibulunmaktadır.Ayrıca yaşlılıkta göz merceğinin yaşlanması ve katarakt oluşması gibi nedenlerde renk körlüğüne sebep olmaktadır.

Renk körlüğü gözün içinde bulunan renk algılayıcı hücrelerin (reseptör hücreleri,renk konileri) bir veya bir kaçının olmamasından kaynaklanan bir vizyon sorunudur.

RENK KÖRLÜĞÜ'NÜN DİĞER NEDENLERİ ARASINDA

Geçirilen hastalıklar nedeni ile renk körlüğü:
Bazı neden olabilir koşullar dejenerasyonu olan şeker hastalığı, glokom, maküla, Alzheimer hastalığı, Parkinson hastalığı, kronik alkolizm, lösemi ve anemi gibi bazı hastalıklar renk görme algısını değiştirebilmektedir.

Bazı ilaçların kullanımı ile ortaya çıkan renk körlüğü:

Bazı  psikolojik sinirsel hastalıklar ve enfeksiyonlar, disfonksiyon, renk görmede eksikliğe yol açabilmektedir.Bazı kalp hastalıklarının tedavisinde ve yüksek tansiyon tedavilerinde kullanılan ilaçlarda renkleri eksik görmeye neden olmaktadır.

Yaşlılık sebebi katarakta bağlı renk körlüğü:

Göz merceğinin yaşlılığa bağlı olarak eskimesi ve sararması sebebi ile renk görmede eksiklik yaşanabilir.Renk görme eksikliği yaşlışığın doğal bir parçası olarak gelişebilmektedir.

Kimyasallara maruz kalma sonucu renk körlüğü:

Disülfür ve gübre (karbon) bulunan işyerlerinde güçlü kimyasallara maruz kalan kişilerde renk görme eksikliği görülebilir.Güçlü kimyasallara maruz kalan kişilerde olabilecek renk görme eksikliği zaman içinde giderilebilir.

Renk Körlüğü Yardım!

Renk Körlüğü Sorunu İçin, renk körlüğü lensi kullanmak mı istiyorsunuz? O halde size yardımcı olacağız! 0541 466 53 38 /0212 570 80 14 GARANTİLİ RENK KÖRLÜĞÜ LENSİ

Ziyaret Sayacı

mod_vvisit_counterBugün3
mod_vvisit_counterDün297
mod_vvisit_counterToplam Ziyaret204487