Kromajen Kontakt Lensleri

You need to upgrade your Flash Player

Kromojen lens çalışma prensibi ışık dalga boyuna dayalıdır.

Renk görmeyi normal seviyeye getirmek amacı ile ışık dalga boyları azaltılarak veya yükseltilerek renk körünün renk görmesi heyecan verici bir şekilde geliştirilir.kromojen lens  haploskopik filtre ihtiva ettiğinden ışık dalga boyuna etkisi gerçekten inanılmazdır! Renk görme normal kişilerde dahi ancak ışık seviyesi ile ilgili bir durumdur! Karanlıkta hiç bir rengi tanımlayamadığımızı farkederiz.Renkleri tanımlayabilmemiz gözümüze giren ışık miktarı ile ilgili dolayısı ile dalga boyları ile ilgilidir.kromojen lens çalışma mantığı tamamen bu basit mantıktan oluşmaktadır.

kromojen lens  çalışma prensibir; Özel olarak tasarlanmış  kromojen lenslerimiz özel bir kaplama içerdiğinden renk körünün renk tanımlama ve algılama kapasitesini geliştirmektedir.Örnek olarak Protanpy Kırmızı Koni eksikliği (Kırmızı reseptör hücrelerinin) veya kırmızı renk görme hücrelerinin çalışmadığı durumlarda, kromojen renk körlüğü lensleri çeşitlerinden Kırmızı filtre içeren lens grubu renk görme eksikliğini %99 oranda gidermektedir.Renk körlüğü lensleri o kadar başarılıdır ki Protanopy (kırmızı koniler toplam eksikliği) ve Deuteranopy (yeşil koniler toplam eksikliği) gibi en ciddi durumlarda dahi kırmızı-yeşil renk körlüğü eksikliklerinin her türü için uygulanabilir bir renk körlüğü kontakt lensi bulunmaktadır.Renk körlüğü lensleri ile renk görme hatarını düzeltmek için özel haploskopik filtreler dizayn edilmiştir.Renk körlüğü kromojen lenslerde bulunan haploskopik filtreler renk görme reseptörlerinin, görme sinir sistemine giden ışık dalga boyunu değiştirerek renklerin ayırt edilmesini sağlamaktadır.Renk hücrelerinde bulunan renk eksikliğe göre ışık dalga boyu orta seviyeye çekilmek sureti ile renk görme normal hale getirilir.

Normal şartlarda hiç bir sorunu olmayan, sadece renk görme eksikliği kusuru bulunan kişiler bu durumu anlayamıyorlar.Çünkü sağlık raporuna kadar hiçbir sorunu olmayan, okulunu ve askerliğini başarı ile bitiren bir renk körü sadece ishihara testi'ni göremediğinden dolayı işe girme sorunu yaşıyor.

Kırmızı ve yeşilin tüm tonlarını sarı ve kahverengi tonlarda algılayan bir renk körü bu sebeple İshihara testini göremez! Bu nedenle sağlık raporlarında gemi adamı olamaz! Özel Güvenlik olamaz! Polis Olamaz! gibi olumsuzluklar yaşanır.

kromojen lens Diskromatopsi renk körlüğü için kullanıldığı takdirde dalga boyları lens sayesinde değiştiğinden, kırmızı içindeki yeşil, veya yeşil içindeki kırmızı farkedilir seviyede algılanır. Renk körlüğü için kullanılan kromojen lens'in en önemli avantajı, renk körlerinin renkleri görmesine, birbirinden ayırmasına, renkleri tanımlamasına yardımcı olmaktadır.kromojen lens takıldığı sürece renk görme ve renk ayırma sorunu yaşanmamaktadır.

Renk Körlüğü lens kromojen, renk körü kişinin yanlış algıladığı yeşil ve kırmızı tonları için düzeltici özelliğe sahiptir.Şu an için olmasa bile yakın bir gelecekte renk görme  eksikliği bulunan kişiler engelli olarak algılanmayacak ve renk körlüğü için lens kullandıkları takdirde sağlık raporu sorunuda ortadan kalkmış olacaktır.

Renk körlüğü bulunan kişiler renk görme hücrelerinin çalışmadığı ve eksik olduğu durumlarda, görme sinirlerine sürekli olarak aynı verileri gönderirler! Ancak ideal tespiti yapılmış bir kromojen lens göze giren ışığın dalga boyunu değiştirdiği için renk verilerinin doğru ışık dalga boyu ile görme sinirlerine iletilmesini sağlar.

Yeşil renge duyalı görme hücreleri eksik olan bir renk körü yeşil ve sarı tonlarını ayırt edemez durumda olabilir.Bu durumda takılacak Renk körlüğü lensi ışık dalga boyunu orta dalgaya doğru kaydırarak, renk körünün duyarlılık fonksiyonlarını değiştirerek renk görmeyi geliştirir.

Renk körlüğü lenslerinin çalışma prensibi ile ilgili olarak aşağıda yazılı normal renk görme ışık dalga boyları dikkate alınarak, gerekli renk algılama hesaplamalar yapılır.

Yeşil Renge Duyarlı Görme Reseptörleri-Orta Dalga Boyu)
Mavi Renge Duyarlı Görme  Reseptörleri-Kısa Dalga Boyu)
Kırmızı Renge Duyarlı Görme Reseptörleri-Uzun Dalga Boyu)

Renk Körlüğü Yardım!

Renk Körlüğü Sorunu İçin, renk körlüğü lensi kullanmak mı istiyorsunuz? O halde size yardımcı olacağız! 0541 466 53 38 /0212 570 80 14 GARANTİLİ RENK KÖRLÜĞÜ LENSİ

Ziyaret Sayacı

mod_vvisit_counterBugün39
mod_vvisit_counterDün70
mod_vvisit_counterToplam Ziyaret266717